HOCI
Kitchen Workshop
DSC09546

Het Huis voor Collectieve Verbeelding

‘Het Huis voor Collectieve Verbeelding’ is een collectief ontwerpproces voor de renovatie van het gebouw van Globe Aroma. In plaats van een ‘publiek gebouw’ op de klassieke manier vorm te geven – met vaste functies, balies, wachtruimtes, toiletten, toegangspoortjes en controlemechanismen – beginnen we met het ter discussie stellen van de normen die dergelijke ruimtes doorgaans bepalen.

Via co-creatieve processen rond specifieke plekken – zoals de deur, het toilet, de keuken of de ontvangstruimte – reflecteert Globe Aroma (over culturen, lichamen en genderidentiteiten heen) op wie erbij hoort en wie wordt uitgesloten, wat het betekent om ergens bij te horen, en hoe dit vorm kan krijgen door dialoog en onderlinge relaties.

Who cooks for whom?

In maart 2026 start Globe Aroma een ontwerpverkenning voor de toekomstige keuken. De centrale vraag tijdens deze verkenning is hoe een gemeenschapskeuken eruit zou kunnen zien die gedeeld eigenaarschap bevordert; een plek waar mensen voor zichzelf kunnen koken en anderen kunnen ontvangen. Hoe kan het ontwerp van een keuken bijdragen aan gedeeld eigenaarschap en de verhouding tussen gast en gastheer/gastvrouw in gemeenschappelijke ruimtes transformeren?

Wat als jij voor één dag gastheer of gastvrouw zou zijn? Eén keer per week, op donderdag tijdens de lunch, verzorgt iemand (of een kleine groep mensen) een maaltijd voor mensen voor wie ze graag willen koken. Door na te denken over de manier waarop ze gasten willen ontvangen en hoe dat de ruimte verandert, verbeelden we samen hoe de ruimte uiteenlopende vormen van gastvrijheid zou kunnen ondersteunen. Dit kan variëren van een kleine, besloten maaltijd voor vrienden in een apart deel van de co-workingruimte tot een maaltijd die in de buitengang wordt bereid.